V dnešním podcastu jsem měla dva hosty, a to Lukáše Žaludka a Michala Gregora, kteří pracují jako podnikoví ekologové. Spoluzaložili firmu Ekotema Group, v rámci které napomáhají různým subjektům nejenom splňovat ekologicky zaměřenou legislativu, ale též pomáhají na celé cestě za udržitelností.
Dnešní podcast byl speciální v tom, že jsem zde měla dva hosty, a to Lukáše Žaludka a Michala Gregora. Oba dva působí jako podnikoví ekologové. Spoluzaložili firmu Ekotema Group, v rámci které pomáhají různým subjektům nejenom splňovat ekologicky zaměřenou legislativu, ale též pomáhají na celé cestě za udržitelností. Spolupracují jak s velkými či malými firmami, tak i s obcemi, neziskovkami či jednotlivci.
V dnešním díle jsme si povídali hodně o tom, proč se Lukáš a Michal rozhodli založit svoji firmu Ekotema Group a jak v jejím rámci pomáhají firmám, živnostníkům nebo univerzitám. Probrali jsme poměrně hodně i práci podnikového ekologa a vyvrátili jsme si některé stereotypy. Neopominuli jsme ani roli jednotlivce a jakou sílu má každý z nás.
Jak moc může jednotlivec změnit fungování v korporátu? A kde mohou studenti ekologicky zaměřených oborů hledat zkušenosti v oboru? To se dozvíte z dnešního dílu.
Pokud vás zajímá ekologie ve firmách či univerzitách nebo pokud si říkáte, jaké možnosti něco změnit má jednotlivec, tenhle díl si užijete.
V článku zde najdete více o tom, co v podcastu můžete čekat, ale i souhrn informací, které Lukáš a Michal zmiňují.
POSLOUCHAT MŮŽETE POD NÁZVEM „EKOmaniaci“ na: Spotify, iTunes, Stitcher, Castbox, TuneIn, Google Podcast či na YouTube.
Co se dozvíte z podcastu:
Od studentů ekologie k založení vlastní firmy
- Co dalo Lukášovi a Michalovi studium ekologie?
- Jak je napadlo založit si vlastní firmu a v čem se v jejím rámci zabývají?
- Jaké firmy se na ně nejčastěji obrací?
- Může jedinec mít takovou moc a změnit něco v korporátu?
- S čím vším jsou schopni podnikatelům pomáhat?
- Co se dá dělat s odpady ve firmách?
- Dají se někde najít všechny povinnosti z ekologického hlediska, které podnikatel musí splňovat?
Udržitelnost obcí, univerzit a jednotlivců
- Co mohou dělat obce pro svoji udržitelnost?
- Co může jedinec udělat nejvíce doma sám u sebe?
- Jak funguje udržitelnost na univerzitách?
- Co to je Envimagazin a co vše v něm můžete najít?
- Jak praktikují Lukáš a Michal ekologii sami u sebe?
Inspirační závěr
- Jaké mají Lukáš a Michal plány do budoucna?
- Kdo nebo co je inspiruje?
- Poselství na závěr.
Poznámky a zdroje z podcastu, které mohou přijít vhod
Vše o organizaci Ekotema Group, kterou Lukáš Žaludek a Michal Gregor založili, naleznete na jejích stránkách, Facebooku nebo Instagramu.
Co Lukáš a Michal vystudovali?
- Univerzita Tomáše Bati: Řízení environmentálních rizik (bakalářský obor, kde studovali oba dva)
- Univerzita Tomáše Bati: Environmentální bezpečnost (magisterský obor, který studoval Michal)
- Mendelova univerzita: Ústav krajinné ekologie (magisterský obor, který studoval Lukáš)
Zmíněné zdroje
- Ekotema Sustainabity Network: platforma, kde je možnost nacházet pracovní zkušenosti, příležitosti a propojit se s dalšími odborníky z oblasti udržitelnosti
- SDG cíle (pojem, který v podcastu zmiňujeme: Sustainable Development Goals): jedná se o sedmnáct cílů udržitelného rozvoje, které jsou prezentovány jako program OSN rozvoje na následujících 15 let a navazuje na úspěšnou agendu Rozvojových cílů tisíciletí.
- Envimagazín: magazín, který Lukáš a Michal založili a kde se nachází spousta článků z ekologické oblasti.
- Profesor Bedřich Moldan: osobnost, kterou Michal doporučuje sledovat. Jedná se o českého geochemika, ekologa, publicistu a politika, který sehrál významnou roli při tvorbě české ekologické legislativy po listopadu roku 1989 a je označován jako jeden z nejvýznamnějších představitelů československé a české environmentální školy.
Knížky doporučené na čtení:
- Knížky od Ladislava Zibury
- Vyšetřovatel (Vladimír Dzuro)
Pokud vás Lukášovi a Michalovo vyprávění zaujalo a rádi byste se dozvěděli o jejich firmě víc, podívejte se na jejich webové stránky, Facebook nebo Instagram. Číst můžete i jejich Envimagazín plný ekologicky zaměřených článků.
Na závěr
Za sdílení podcastu se svými blízkými či svým okolím budu moc vděčná! Při jeho poslechu a sdílení na sociálních sítích mě můžete označit na Instagramu jako @zalepsizivot a na Facebooku Za lepší život. Nezapomeňte přidat hashtag #ekomaniaci a #zalepsizivot. Pokud by vás zajímala moje další tvorba, moje tipy z oblasti bezodpadové domácnosti najdete na webu Za lepší život.
V případě, že jste v životě bez odpadu začátečníci či chcete proniknout více do hloubky, skvělým průvodcem vám v tom bude moje knížka Konec doby odpadové, která je skvělou biblí pro bezodpadový život. Provede vás všemi sférami, které ve svém životě řešíte. Podívat se na ukázky či si ji rovnou zakoupit můžete zde.
Další novinkou v mé tvorbě je e-book zaměřující se na ekologické investování. Investování mě vždycky zajímalo, ale měla jsem vždy dojem, že to znamená jen cpaní peněz do firem, které jdou naprosto v rozporu s mými názory. Později jsem zjistila, že i investování peněz se dá dělat lépe, a to bych ráda naučila nyní i vás. Více o mém e-booku můžete zjistit tady.
Předem děkuji! Zároveň budu moc ráda za zpětnou vazbu a když mi dáte do komentářů vědět, co vás na dnešním podcastu nejvíce zaujalo. 🙂
1 komentář