Hostem dnešního dílu podcastu byla Eva Balounová, vystudovaná právnička zabývající se klimatickým právem a právem životního prostředí. Pracuje jako výzkumnice v Centru pro klimatické právo a udržitelnost v Ústavu státu a práva Akademie věd ČR.
Dnešním hostem byla Eva Balounová, právnička zabývající se klimatickým právem a právem životního prostředí. Pracuje jako výzkumnice v Centru pro klimatické právo a udržitelnost v Ústavu státu a práva Akademie věd ČR.
Eva byla zároveň jedním z řečníků na akci TEDx Národní, která se zaměřuje na problematiku změny klimatu.
V dnešním díle jsme se bavily převážně o oblasti klimatického práva. Probraly jsme nejenom to, co Evě nejvíce dalo do její pracovní kariéry, ale třeba i jak vypadá takový typický pracovní den vědkyně.
Poté jsme si povídaly převážně o soudních sporech o klima. Jaké spory se v oblasti klimatického práva nejčastěji řeší, jak je možné bojovat proti změně klimatu soudní cestou anebo třeba jak jedinec může zažalovat stát kvůli klimatu.
Eva se mnou sdílela mnoho svých poznatků z této oblasti a též i konkrétní příklady klimatických sporů, jak od nás, tak ze zahraničí. Pokud vás zajímá oblast klimatického práva či soudních sporů o klima, bude tento díl pro vás jak dělaný. Dostanete z něj mnoho konkrétních příkladů, které ukazují, že i právo může být nástroj, jak bojovat proti klimatické změně. Přeji příjemný poslech!
V článku zde najdete více o tom, co v podcastu můžete čekat, ale i souhrn informací, které Eva zmiňuje.
POSLOUCHAT MŮŽETE POD NÁZVEM „EKOmaniaci“ na: Spotify, iTunes, Stitcher, Castbox, TuneIn, Google Podcast či na YouTube.
Co se dozvíte z podcastu:
Cesta ke klimatickému právu
- Byla ekologie a klima vždy to, co Evu zajímalo? Proč si Eva vybrala zaměření na klimatické právo?
- Co Evě nejvíce pomohlo v její profesi? Studium, stáže či zahraniční pobyty?
- Jak v současné době vypadá Evina profese na pozici výzkumnice v Centru pro klimatické právo a udržitelnost v Ústavu státu a práva AV ČR?
- Co dělá Eva v rámci své druhé práce, kde působí jako odborná konzultantka v Parlamentním institutu v Oddělení pro záležitosti EU?
Právo v klimatu
- Jaké postavení mají ženy a děti v ochraně klimatu? Jsou tyto skupiny více ohroženy? Případně jak?
- Lze proti změně klimatu bojovat soudní cestou? Případně jaké právní spory se v této oblasti obvykle řeší?
- Jak funguje celý právní proces, kdy se jedinec rozhodne někoho zažalovat kvůli ochraně klimatu?
- Jakou šanci uspět mají jedinci v soudních sporech u klima? Jak případně zvýšit své šance úspěchu?
- Jak často se klimatičtí aktivisté dostávají k soudu na straně obžalovaných?
- Jaké jsou pracovní možnosti v oblasti klimatického práva?
Inspirační závěr
- Jaké má Eva plány do budoucna?
- Kdo nebo co ji inspiruje?
- Poselství na závěr.
Poznámky a zdroje z podcastu, které mohou přijít vhod
Eva pracuje v Centru pro klimatické právo a udržitelnost v Ústavu státu a práva v Akademii věd ČR.
Klimatická žaloba: iniciativa, která sdružuje občany ČR, kteří se chtějí spojit v podání žaloby na státní orgány ČR pro nečinnost v oblasti změny klimatu.
Kniha, kterou nyní Eva čte:
Knihy, které Eva doporučuje:
- Vlast (Fernando Aramburu)
- Why we disagree about climate change (Mike Hulme)
Pokud by vás zajímalo více o Evině činnosti, její profesní aktivity naleznete shrnuté na jejím profilu na webu Ústavu státu a práva, případně na jejím LinkedIn profilu.
Na závěr
Za sdílení podcastu se svými blízkými či svým okolím budu moc vděčná! Při jeho poslechu a sdílení na sociálních sítích mě můžete označit na Instagramu jako @zalepsizivot a na Facebooku Za lepší život. Nezapomeňte přidat hashtag #ekomaniaci a #zalepsizivot. Pokud by vás zajímala moje další tvorba, moje tipy z oblasti bezodpadové domácnosti najdete na webu Za lepší život.
V případě, že jste v životě bez odpadu začátečníci či chcete proniknout více do hloubky, skvělým průvodcem vám v tom bude moje knížka Konec doby odpadové, která je skvělou biblí pro bezodpadový život. Provede vás všemi sférami, které ve svém životě řešíte. Podívat se na ukázky či si ji rovnou zakoupit můžete zde.
Další novinkou v mé tvorbě je e-book zaměřující se na ekologické investování. Investování mě vždycky zajímalo, ale měla jsem vždy dojem, že to znamená jen cpaní peněz do firem, které jdou naprosto v rozporu s mými názory. Později jsem zjistila, že i investování peněz se dá dělat lépe, a to bych ráda naučila nyní i vás. Více o mém e-booku můžete zjistit tady.
Předem děkuji! Zároveň budu moc ráda za zpětnou vazbu a když mi dáte do komentářů vědět, co vás na dnešním podcastu nejvíce zaujalo. 🙂