V dnešním podcastu uslyšíte Evu Řehákovou, kterou můžete znát díky jejímu projektu Investování pro holky. V této oblasti má poměrně velkou znalost a tedy nechybí ani přehled o zeleném a udržitelném investování, o kterém si budete povídat v tomto dílu.
J
Eva Řeháková je digitální nomádka věnující se marketingu a zároveň zakladatelka projektu Investování pro holky, ve kterém se snaží české ženy vzdělávat v oblasti investování.
Eva se k investování dostala při svých pobytech v zahraničí díky své práci digitálního nomáda. Téma ji postupně začalo čím dál tím více zajímat. Protože si časem všimla, že se o investování zajímají převážně muži, chtěla s tím něco udělat, a tak začala toto téma mezi ženami sama propagovat. Věří, že zájem o finance a investování může ženám v mnoha oblastech pomoci.
Evi primární zájem není ekologie, nicméně protože v oblasti investování má hodně znalostí a velký přehled, ví mnoho informací i o zeleném a udržitelném investování. Právě proto si myslím, že je dnešní podcast zajímavým vhledem nejen do zeleného investování, ale i investování jako takového.
V dnešním dílu podcastu jsme probíraly nejen co pro Evu investování vůbec znamená, ale i do čeho všeho investuje. Povídáme si o akciích a peer to peer půjčkách a hlavně o konkrétních způsobech, jak do nich investovat. V těchto oblastech zároveň řešíme, jak to pojmout zeleně a i eticky, na co si dát pozor a co zkoumat, pokud chceme do něčeho konkrétního investovat. Tento podcast neberte jako investiční doporučení, ale spíše jako vhled do tématu, který vás může zaujmout a který vás nakopne v tom se v tomto tématu vzdělávat ještě dál.
Více se o Evě a investování dozvíte z dnešního podcastu. V článku zde najdete více o tom, co v podcastu můžete čekat, ale i souhrn informací a tipů, které Eva zmiňuje. Tento díl je nabitý konkrétními tipy v oblasti investic a jejich zelené „odnoži“, takže věřím, že vám tenhle díl otevře novou zajímavou oblast.
POSLOUCHAT MŮŽETE POD NÁZVEM „EKOmaniaci“ na: Spotify, iTunes, Stitcher, Castbox, TuneIn či Overcast.
Co se dozvíte z podcastu
- Jak se Eva dostala k investování.
- Jak vidí investování, peníze a zisk a proč si myslí, že je to pro ženy důležité.
- Do čeho všeho Eva investuje.
Investování a jeho udržitelná varianta
- Co je to udržitelné/zelené investování.
- Jak se dá investovat do akcií.
- Jak si zajistit, abych v ETF indexech neinvestovala do neekologických firem.
- Jakým způsobem investuje do akcií Eva.
- Do jakých akcií jednotlivých firem Eva investuje a na co si dát pozor.
- Přes jaké platformy lze investovat do akcií.
- Co jsou to dividendové akcie a které ekologické firmy vyplácejí dividendy.
- Co jsou to peer to peer půjčky, na jakých platformách lze do nich investovat a jaká jsou rizika.
Osobní část
- Jak se Eva chová ekologicky v každodenním životě.
- Do jakých neziskových iniciativ se Eva zapojuje.
Inspirační závěr
- Kam to Eva chce s projektem směrovat.
- Kdo Evu inspiruje.
- Co nyní čte.
Poznámky z podcastu (shrnutí inspirace)
Evi web: Investování pro holky
Článek o tom, do čeho Eva investuje: zde
3 způsoby investování na burze:
- Investování do konkrétních akcií: vyberete si konkrétní firmu, která má ekologické zaměření.
- ETF: pasivní indexové fondy které kopírují výkon trhu (určitý balík akcií, které mají nějaké společné charakteristiky) = díky tomu se diverzifikuje portfolio, protože se investuje do akcií různých firem. Když akcie jedné firmy spadnou, akcie ostatních firem mohou kompenzovat tento výkyv.
- Aktivně spravované fondy: Člověk může jít do banky, kde má též také nějaké fondy, ve kterých jsou akcie, ale tyto akcie vybírá nějaký manažer toho fondu. Snaží se vybírat akcie, které vynesou více než ta burza. Řadě aktivně spravovaných fondů se ale nedaří úplně porazit burzu a i kvůli vyšším poplatkům mívají často nižší výnosy.
Broker: společnost, která má nějaké webové stránky. Vy se k nim zaregistrujete a jsou tam k dispozici akcie, které si můžeš koupit na různých burzách.
Udržitelné investování
Sustainable ETF / social responsibility ETF: indexy akcií od zodpovědných firem.
Justetf.com: zmiňovaný web s ETF indexy
NextEra Energy: do této firmy Eva investuje. Firma je největším producentem solární a větrné energie na světě.
Článek u Evi na blogu o akciích udržitelných firem zde.
Portu: platforma, která pomáhá investovat do ETF indexů. Jedna z jejich strategií je „Odpovědná budoucnost“, která shromažďuje akcie ekologických a udržitelných firem. V případě, že byste měli zájem na Portu začít investovat, zaregistrujte se prosím přes tento odkaz a získáte 3 měsíce investování zdarma.
Dividendové akcie: akcie, které pravidelně odměňují své akcionáře vyplácením pravidelných dividend. Je potřeba se zamyslet, jaké akcie chceme, jestli růstové akcie, které jsou často u technologických firem a svoje zisky investují do svého podnikání a rychle rostou nebo pak jsou firmy, které vyplácejí pravidelně platby a to jsou společnosti, které jsou dividendové.
Waste management: ekologická společnost, která vyplácí dividendy,
Encavis: firma vyrábějící energii z obnovitelných zdrojů. Též vyplácí dividendy.
Dividendový aristokrat: firmy, které zvyšují své dividency více než 25 let.
Peer to peer: půjčky od lidí k lidem. Obvykle je to zastřešeno přes platformu, která zprostředkovává půjčky od žadatelů k investorům, kteří do nich chtějí investovat. Platformy tomu dávají právní rámec.
Mintos: jedna z peer to peer platforem. Lze tam vidět, odkud člověk je, na co si člověk půjčuje (osobní půjčka, podnikatelská půjčka). Pokud byste měli zájem zde zkusit investovat, registrujte se přes tento odkaz.
Zonky: česká peer to peer platforma. Přesně vidíte, na co si člověk půjčuje. Případně si sami přes to můžete půjčit peníze, úrok nabízí obvykle nižší než v bance.
Eva finančně podporuje nadaci Krása pomoci: podporuje seniory žít důstojně.
Vzdělávání
Článek u Evi na blogu o tom, kde šetřit/nešetřit zde.
Ramit Sethi: Eva ho ráda sleduje na sociálních sítích. Učí, jak lidi přemýšlet o penězích.
Podcasty o investování: Teorie peněz, Hypotécast (jak si pořídit hypotéku a vlastní nemovitost)
Co nyní Eva čte: fantasy sága Nevernight (Jay Kristoff)
Co se Eva chystá číst: Rich woman (Kim Kiyosaki), Myšlením k bohatství (Napoleon Hill. Sheron Lechter přepsala tuto knížku ženským způsobem: Myšlení k bohatství pro ženy)
Zmíněná knížka: Bohatý táta, chudý táta (Robert Kiyosaki)
Oblíbená knížka: Investice, nová strategie (Pavel Kohout)
Evu můžete sledovat na Facebooku, Instagramu či se můžete podívat na její web. 🙂
Zajímalo by vás více o tom, jak se k udržitelnému investování stavím já? Celý článek o mých zkušenostech naleznete u mně na blogu zde.
Na závěr
Za sdílení podcastu se svými blízkými či svým okolím budu moc vděčná! Při jeho poslechu a sdílení na sociálních sítích mě můžete označit na Instagramu jako @zalepsizivot a na Facebooku Za lepší život. Nezapomeňte přidat hashtag #ekomaniaci a #zalepsizivot. Pokud by vás zajímala moje další tvorba, moje tipy z oblasti bezodpadové domácnosti najdete na webu Za lepší život.
Předem děkuji! Zároveň budu moc ráda za zpětnou vazbu a když mi dáte do komentářů vědět, co vás na dnešním podcastu nejvíce zaujalo. 🙂
1 komentář