Hostem tohoto dílu podcastu byla Ivana Mertová, propagátorka permakultury a zakladatelka projektu Městská permakultura. Co vše se skrývá pod pojmem permakultura a kde všude tento koncept můžete využívat se dozvíte právě z dnešního dílu.
Hostem dnešního dílu podcastu byla Ivana Mertová, propagátorka permakultury a zakladatelka projektu Městská permakultura. Ačkoliv původně vystudovala textilní fakultu, postupem času přes různá zaměstnání se dostala až k pojmu permakultury, který ji uchvátil.
Většina jedinců si pod pojmem permakultura představí zahrady. Právě z tohoto podcastu ale zjistíte, že permakulturní zahrady jsou jen jednou z mnoha oblastí, které konceptem permakultury můžete řešit a že tento koncept lze uplatnit v podstatě na všechny oblasti v našich životech.
V dnešním díle jsme si povídaly nejenom o tom, jak se Ivana k permakultuře dostala a co to vůbec je, ale i na které všechny oblasti lze permakulturu uplatňovat. Větší pozornost jsme věnovaly převážně sociální permakultuře, která je Ivaniným srdcovým tématem. Součástí této debaty byly i pojmy jako sociokracie či nenásilná komunikace.
V druhé části podcastu jsme se zaměřily na permakulturní zahrady a co tento koncept obnáší. Co vše je dobré řešit, když si plánujeme zahradu? A jaké jsou základní principy permakulturní zahrady? O tom se dozvíte více od Ivany.
Ať už jste jen též fandové permakultury či byste tento pojem chtěli blíže prozkoumat, a zatím o něm moc nevíte, tenhle díl bude přesně pro vás.
V článku zde najdete více o tom, co v podcastu můžete čekat, ale i souhrn informací, které Ivana zmiňuje.
POSLOUCHAT MŮŽETE POD NÁZVEM „EKOmaniaci“ na: Spotify, iTunes, Stitcher, Castbox, TuneIn, Google Podcast či na YouTube.
Co se dozvíte z podcastu:
Od studia textilu k (sociální) permakultuře
- Jak se Ivana dostala k tématu permakultury od studia textilu?
- Co je to permakultura a na které všechny oblasti lze tento koncept uplatnit?
- Jaké jsou hlavní principy permakultury a jakou má historii?
- Co je sociální permakultura a na co vše lze využít?
- Kde se nejčastěji se sociální permakulturou setkáváme v praxi?
- Jak může permakultura zlepšit fungování vztahů, ať už ve vztahu sám se sebou či například ve skupinách a organizacích?
- Co to je alternativní měna a jak funguje?
- Kde je možné se o permakultuře dozvědět více?
Permakultura v zahradě
- Jak lze permakulturu uplatnit na zahradě a jaká jsou toho specifika?
- Jak Ivana využívá permakulturní koncept při pěstování na svém balkonu?
Inspirační závěr
- Jaké má Ivana plány do budoucna?
- Kdo nebo co ji inspiruje?
- Poselství na závěr.
Poznámky a zdroje z podcastu, které mohou přijít vhod
Vše o Ivaně a její práci naleznete na jejích stránkách, Facebooku či Instagram.
Co Ivana dále zmiňuje v podcastu:
Principy sociální permakultury:
- Být vyslyšen, respektován a v bezpečí
- Fungující fungování ve skupinách, hlavně těch, které nemají šéfa
Metody, které se využívají v sociální permakultuře:
- Nenásilná komunikace
- Sociokracie
Spolek Zeměsouznění
- Spolek, který buduje u nás první ekovesnici a využívá permakulturní principy
Permakultura na zahradě
- Permakulturní skupiny na Facebooku, například: „Permakultura CS„
Knížky, které Ivana doporučuje:
- Aktivní naděje (Joanna Macyová a Chris Johnstone)
- Nenásilná komunikace (Marshall B. Rosenberg)
Co Ivana nyní čte:
- Cesty za štěstím (Kristýna Tronečková)
Pokud vás Ivanino vyprávění zaujalo a rádi byste se dozvěděli více o permakultuře a jejích principech, podívejte se na její webové stránky, Facebook či Instagram.
Na závěr
Za sdílení podcastu se svými blízkými či svým okolím budu moc vděčná! Při jeho poslechu a sdílení na sociálních sítích mě můžete označit na Instagramu jako @zalepsizivot a na Facebooku Za lepší život. Nezapomeňte přidat hashtag #ekomaniaci a #zalepsizivot. Pokud by vás zajímala moje další tvorba, moje tipy z oblasti bezodpadové domácnosti najdete na webu Za lepší život.
V případě, že jste v životě bez odpadu začátečníci či chcete proniknout více do hloubky, skvělým průvodcem vám v tom bude moje knížka Konec doby odpadové, která je skvělou biblí pro bezodpadový život. Provede vás všemi sférami, které ve svém životě řešíte. Podívat se na ukázky či si ji rovnou zakoupit můžete zde.
Další novinkou v mé tvorbě je e-book zaměřující se na ekologické investování. Investování mě vždycky zajímalo, ale měla jsem vždy dojem, že to znamená jen cpaní peněz do firem, které jdou naprosto v rozporu s mými názory. Později jsem zjistila, že i investování peněz se dá dělat lépe, a to bych ráda naučila nyní i vás. Více o mém e-booku můžete zjistit tady.
Předem děkuji! Zároveň budu moc ráda za zpětnou vazbu a když mi dáte do komentářů vědět, co vás na dnešním podcastu nejvíce zaujalo. 🙂
1 komentář