Hostem tohoto dílu podcastu byl Jaromír Marušinec, expert v oblasti elektromobility. Znát ho můžete nejenom jako člověka, který stojí za první českou nabíjející stanicí pro elektromobily na dálnici D1 poblíž Humpolce, ale též jako zakladatele a předsedu Asociace elektromobilového průmyslu.
Dnešním hostem byl Jaromír Marušinec, expert v oblasti elektromobility. Znát ho můžete jako zakladatele a předsedu Asociace elektromobilového průmyslu a též jako osobu, která stojí za první českou nabíjející stanicí na dálnici D1 poblíž Humpolce.
Kromě toho je též jeden z řečníků na akci TEDx Národní, která se zaměřuje na problematiku změny klimatu.
V dnešním díle jsme si povídali nejenom o tom, jak se Jaromír dostal k tématu elektromobility a co mu na něm přijde tak zajímavé, ale probrali jsme hlavně spoustu ekologických otázek týkající se této oblasti. Jestli jsou elektromobily vůbec ekologické, když často v současnosti využívají elektřinu z uhlí anebo jak je to s bateriemi, jejich výrobou a recyklací. Probrali jsme i Asociaci elektromobilového průmyslu, kterou Jaromír založil, a čemu se věnuje.
Věřím, že tento díl bude pro vás skvělým úvodem do oblasti elektromobility a její problematiky.
V článku zde najdete více o tom, co v podcastu můžete čekat, ale i souhrn informací, které Jaromír zmiňuje.
POSLOUCHAT MŮŽETE POD NÁZVEM „EKOmaniaci“ na: Spotify, iTunes, Stitcher, Castbox, TuneIn, Google Podcast či na YouTube.
Co se dozvíte z podcastu:
Elektromobily a jejich současná situace
- Jak se Jaromír dostal k tématu elektromobilů a co mu na této oblasti přijde nejvíce zajímavé?
- Jak je na tom Česká republika v oblasti používání elektromobilů? Je na to místní prostředí připravené, například dostupností nabíjecích stanic?
- Jaké cenově dostupné elektromobily jsou nyní na trhu?
Ekologie elektromobilů
- Jsou elektromobily vůbec ekologické? Například kvůli vyrábění elektřiny z uhlí.
- Jak je to s ekologií baterií, které se používají v elektromobilech? Jak funguje těžba kovů potřebných pro výrobu baterií, jaká je výdrž baterií a jak funguje jejich recyklace?
- Jakou budoucnost vidí Jaromír v produkci elektřiny?
- Nehrozí u elektromobilů větší riziko jejich hoření? Například na základě nedávno medializovaného případu hoření Tesly a jejího hašení, které trvalo několik dní.
- Mohou být do budoucna alternativou aut se spalovacím motorem i auta na vodík?
- Jak jsou na tom v oblasti elektromobility motorky či skútry?
- Jaké faktory mohou motivovat uživatele vyměnit auta se spalovacím motorem za elektromobily?
Asociace elektromobilového průmyslu
- Čemu všemu se Asociace elektromobilového průmyslu věnuje?
- Co všechno mohou členové Asociace díky členství získat?
Inspirační závěr
- Jaké má Jaromír plány do budoucna?
- Kdo nebo co ho inspiruje?
- Poselství na závěr.
Poznámky a zdroje z podcastu, které mohou přijít vhod
Pokud by vás zajímalo více z Jaromírovi činnosti, sledujte Asociaci elektromobilového průmyslu, anebo jeho web, kde najdete kompletní přehled Jaromírovi činnosti.
Aplikace s mapou nabíječek pro elektromobily
Dostupná elektroauta na trhu
- Dacia
- Hyundai Kona Electric
- Wolkswagen e-Golf
- Škoda Citygo
Loď Sunriver
- Loď se solárními panely jezdící čistě na solární elektřinu.
Koho Jaromír sleduje:
Co nyní Jaromír čte:
- Elon Musk (Ashlee Vance)
Pokud vás Jaromírovo vyprávění zaujalo a rádi byste se dozvěděli o elektromobilech více, určitě sledujte Asociaci elektromobilového průmyslu či Jaromírův web.
Na závěr
Za sdílení podcastu se svými blízkými či svým okolím budu moc vděčná! Při jeho poslechu a sdílení na sociálních sítích mě můžete označit na Instagramu jako @zalepsizivot a na Facebooku Za lepší život. Nezapomeňte přidat hashtag #ekomaniaci a #zalepsizivot. Pokud by vás zajímala moje další tvorba, moje tipy z oblasti bezodpadové domácnosti najdete na webu Za lepší život.
V případě, že jste v životě bez odpadu začátečníci či chcete proniknout více do hloubky, skvělým průvodcem vám v tom bude moje knížka Konec doby odpadové, která je skvělou biblí pro bezodpadový život. Provede vás všemi sférami, které ve svém životě řešíte. Podívat se na ukázky či si ji rovnou zakoupit můžete zde.
Další novinkou v mé tvorbě je e-book zaměřující se na ekologické investování. Investování mě vždycky zajímalo, ale měla jsem vždy dojem, že to znamená jen cpaní peněz do firem, které jdou naprosto v rozporu s mými názory. Později jsem zjistila, že i investování peněz se dá dělat lépe, a to bych ráda naučila nyní i vás. Více o mém e-booku můžete zjistit tady.
Předem děkuji! Zároveň budu moc ráda za zpětnou vazbu a když mi dáte do komentářů vědět, co vás na dnešním podcastu nejvíce zaujalo. 🙂