Dnešním hostem byla Marie Magdaléna Halatová, spoluzakladatelka projektu Serenity Explorers, v rámci kterého organizují pro veřejnost plavby na plachetnici do zemí jako je Norsko či třeba Špicberky.
Dnešním hostem byla Marie Magdaléna Halatová, spoluzakladatelka projektu Serenity Explorers, v rámci kterého organizují plavby na plachetnici do zemí jako je například Norsko, Špicberky či Kanárské ostrovy. V rámci Serenity Explorers podnikají u plaveb takové aktivity, jako například chození po feratách, čištění odpadků anebo sledování velryb.
V dnešním díle jsme si povídaly nejenom o tom, jak se Marie k plachetnění dostala a co stálo za tím, že nakonec se svým přítelem Tomášem začali organizovat výlety na plachetnicích nejen pro sebe, ale i pro ostatní, ale hlavně o tom, co je možné od plaveb vůbec čekat. Jak takové dny na plavbě vůbec probíhají, kam všude jezdí, jak je to s fyzickou náročností anebo třeba i jak řeší stravování.
Povídání se stočilo i k tématu mořské nemoci a k expedici na Špicberky, kterou Marie s Tomášem v minulosti pořádali. Probraly jsme samozřejmě i to, jak je na tom plachtění z hlediska ekologie a udržitelnosti.
Pokud vás láká vyjet někam na plavbu a preferovali byste spíše trochu dobrodružnější lokality, myslím, že tenhle díl podcastu pro vás bude skvělou inspirací pro to někam vážně vyrazit. Já sama jsem dostala chuť s Maru a Tomášem se hned vydat někam na cesty. Tak krásný poslech!
V článku zde najdete více o tom, co v podcastu můžete čekat, ale i souhrn informací, které Marie zmiňuje.
POSLOUCHAT MŮŽETE POD NÁZVEM „EKOmaniaci“ na: Spotify, iTunes, Stitcher, Castbox, TuneIn, Google Podcast či na YouTube.
Co se dozvíte z podcastu:
Od architektury k plachtění
- Jak se Marie dostala k cestování a kde všude v minulosti pobývala?
- Proč šla studovat architekturu a udržitelný design do Kodaně?
- Jak se dostala k plachtění a kdy plachtila poprvé?
Cesta k založení Serenity Explorers a vše o pobytu na plachetnici
- Jaká byla cesta Marie a jejího přítele Tomáše k tomu, aby začali organizovat výlety na plachetnici i pro veřejnost?
- Kam všude v rámci Serenity Explorers jezdí?
- Jak takový pobyt na plachetnici probíhá a jak vypadá typický den?
- Jak probíhá příprava pro účastníky plavby a bývají problémy s mořskou nemocí?
- Na co se připravit v rámci spaní, jídla a osobní hygieny?
- Pro koho je pobyt na plachetnici vhodný?
- Jsou účastníci i nějak aktivně zapojeni do provozu plavby?
Udržitelnost v jachtění
- Je jachtění ekologickou záležitostí?
- Jaká byla expedice na Arktidu, kterou Marie s Tomášem v minulosti podnikli?
- Jak vypadají moře a oceány z hlediska znečištění?
- Jaké ekologické návyky praktikuje Marie u sebe?
Inspirační závěr
- Jaké má Marie plány do budoucna?
- Kdo nebo co ji inspiruje?
- Závěrečné poselství
Poznámky a zdroje z podcastu, které mohou přijít vhod
S kým Marie spolupracuje v oblasti udržitelné architektury
- Rethink Architecture: česká iniciativa zaměřující se na udržitelnost v architektuře (právě její spoluzakladatelku Kateřinu Eklovou jste v minulosti též mohli slyšet v jednom z dílů podcastu EKOmaniaci)
Knihy, které Marie doporučuje:
- Yellowstone Has Teeth (Marjane Ambler)
- Nadace (Isaac Asimov)
- Cesta zenu – Cesta meče (Mistr Takuan Sóhó)
Pokud by vás zajímalo více o Serenity Explorers a jejich plavbách, sledujte jejich webové stránky, Instagram či Facebook.
Na závěr
Za sdílení podcastu se svými blízkými či svým okolím budu moc vděčná! Při jeho poslechu a sdílení na sociálních sítích mě můžete označit na Instagramu jako @zalepsizivot a na Facebooku Za lepší život. Nezapomeňte přidat hashtag #ekomaniaci a #zalepsizivot. Pokud by vás zajímala moje další tvorba, moje tipy z oblasti bezodpadové domácnosti najdete na webu Za lepší život.
V případě, že jste v životě bez odpadu začátečníci či chcete proniknout více do hloubky, skvělým průvodcem vám v tom bude moje knížka Konec doby odpadové, která je skvělou biblí pro bezodpadový život. Provede vás všemi sférami, které ve svém životě řešíte. Podívat se na ukázky či si ji rovnou zakoupit můžete zde.
Další novinkou v mé tvorbě je e-book zaměřující se na ekologické investování. Investování mě vždycky zajímalo, ale měla jsem vždy dojem, že to znamená jen cpaní peněz do firem, které jdou naprosto v rozporu s mými názory. Později jsem zjistila, že i investování peněz se dá dělat lépe, a to bych ráda naučila nyní i vás. Více o mém e-booku můžete zjistit tady.
Potřebujete v oblasti ekologického investování více individuální přístup? Pak neváhejte využít mé služby finančního poradce se zaměřením na ekologické investování. Dáme dohromady finanční plán přesně vám na míru, kde se zaměříme na dosahování cílů, po kterých toužíte, ať už jde o domeček se zahradou, chatu ve Skandinávii či klidný důchod, kdy si budete moci dovolit být filantropem. Ekologické investování zde používám jako nástroj, jak svých cílů dosáhnout. Více informací o této službě najdete zde.
Předem děkuji! Zároveň budu moc ráda za zpětnou vazbu a když mi dáte do komentářů vědět, co vás na dnešním podcastu nejvíce zaujalo. 🙂
2 komentáře