Hostem dnešního dílu podcastu byla Michaela Nedvědová, koordinátorka a lektorka vzdělávacích programů v organizaci Greenpeace. Vede vzdělávací program Greenspeakers, který se zaměřuje na ekologické vzdělávání ve školách.
Dnešním hostem byla Michaela Nedvědová, koordinátorka a lektorka vzdělávacích programů v organizaci Greenpeace. K této oblasti se dostala od studia práva díky své lásce k lektorování. Konkrétně má pod sebou vzdělávací program Greenspeakers, který se zaměřuje na vzdělávání environmentálních témat ve školách.
V dnešním díle jsme si povídaly nejenom o organizaci Greenpeace, na co vše se v Greenpeace zaměřují a jaké jsou jejich úspěchy, ale zaměřily jsme se převážně na oblast ekologického vzdělávání. Například jaké vzdělávací programy Greenpeace nabízí, jak se mohou zapojit jednotlivé školy či učitelé anebo i jak se vy sami můžete právě stát lektorem a vyučovat ekologickou výchovu ve školách.
Environmentální vzdělávání osobně považuji jako hodně důležité, protože je to jeden z nástrojů, jak měnit svět k lepšímu. Proto ať už vy sami jste učitelé a lektoři či například máte děti ve školách, kde by trocha toho environmentálního vzdělávání neuškodila, věřím, že si dnešní díl užijete. A třeba díky tomuto dílu i zjistíte, že by vás přesně něco takového bavilo též dělat. Tak příjemný poslech!
V článku zde najdete více o tom, co v podcastu můžete čekat, ale i souhrn informací, které Michaela zmiňuje.
POSLOUCHAT MŮŽETE POD NÁZVEM „EKOmaniaci“ na: Spotify, iTunes, Stitcher, Castbox, TuneIn, Google Podcast či na YouTube.
Co se dozvíte z podcastu:
Od práva ke Greenpeace
- Jak se Michaela dostala od studia práva k oblasti vzdělávání v ekologické organizaci?
- Proč ji zaujala zrovna organizace Greenpeace?
- Co je nyní její hlavní náplní práce v Greenpeace?
Greenpeace a vzdělávací program Greenspeakers
- Čím se zabývá organizace Greenpeace a jaká je její vize?
- Jaké největší úspěchy mělo Greenpeace v poslední době?
- Jak je možné se do organizace zapojit jako dobrovolník?
- Co to je školní vzdělávací program Greenspeakers?
- Pro koho je tento program určený, jak funguje a kdo vše se do něj může zapojit?
- Plánují se v rámci programu Greenspeakers i vzdělávací programy pro firmy nebo jen pro školy?
Inspirační závěr
- Jaké má Michaela plány do budoucna?
- Kdo nebo co ji inspiruje?
- Poselství na závěr.
Poznámky a zdroje z podcastu, které mohou přijít vhod
Školní vzdělávací program Greenspeakers: zaměřený na vzdělávání žáků a studentů v oblasti ochrany životního prostředí
Akademie Greenpeace: vzdělávací program pro veřejnost v oblasti ochrany životního prostředí
Brožura o klimatickém vzdělávání vytvořená ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí: „Klima se mění a co my“
Knihy, které Míša nyní čte či doporučuje:
- Temná věž (Stephen King)
- Svědectví (Margaret Atwood)
- Dokud žijeme, musíme se rozhodovat (Jehuda Bacon a Manfred Lütz)
Pokud by vás zajímalo více o Míšině činnosti, sledujte vzdělávací program Greenspeakers, případně i celou orgnizaci Greenpeace, kterou najdete na Facebooku či Instagramu.
Na závěr
Za sdílení podcastu se svými blízkými či svým okolím budu moc vděčná! Při jeho poslechu a sdílení na sociálních sítích mě můžete označit na Instagramu jako @zalepsizivot a na Facebooku Za lepší život. Nezapomeňte přidat hashtag #ekomaniaci a #zalepsizivot. Pokud by vás zajímala moje další tvorba, moje tipy z oblasti bezodpadové domácnosti najdete na webu Za lepší život.
V případě, že jste v životě bez odpadu začátečníci či chcete proniknout více do hloubky, skvělým průvodcem vám v tom bude moje knížka Konec doby odpadové, která je skvělou biblí pro bezodpadový život. Provede vás všemi sférami, které ve svém životě řešíte. Podívat se na ukázky či si ji rovnou zakoupit můžete zde.
Další novinkou v mé tvorbě je e-book zaměřující se na ekologické investování. Investování mě vždycky zajímalo, ale měla jsem vždy dojem, že to znamená jen cpaní peněz do firem, které jdou naprosto v rozporu s mými názory. Později jsem zjistila, že i investování peněz se dá dělat lépe, a to bych ráda naučila nyní i vás. Více o mém e-booku můžete zjistit tady.
Předem děkuji! Zároveň budu moc ráda za zpětnou vazbu a když mi dáte do komentářů vědět, co vás na dnešním podcastu nejvíce zaujalo. 🙂