Dnešním hostem byl Miloš Polák, zakladatel projektu Remobil, který se zaměřuje na problematiku elektroodpadu a na sběr nepotřebných mobilních telefonů.
Dnešním hostem byl Miloš Polák, zakladatel projektu Remobil.
Remobil je neziskový projekt, který se zaměřuje na problematiku elektroodpadu a na sběr nepotřebných mobilních telefonů. Ty dále buď opravuje, správně roztřídí anebo jim dá úplně jiné využití. Zároveň projekt upozorňuje na to, jaké má elektroodpad ekologické dopady na životní prostředí.
V dnešním díle jsme probrali nejenom to, jak Miloše napadlo projekt Remobil založit, ale hlavně jsme se více ponořili do tématu sběru starých mobilních telefonů a proč to má smysl.
Probrali jsme například, proč je problematické, že si lidé nechávají své staré telefony doma v šuplíku a co s tím, ale i jak je možné staré mobily recyklovat a jaké další využití mohou mít. Došli jsme i k tématu toho, kam putují staré mobily, které v rámci projektu vysbírají anebo jak se případně do sbírky starých mobilů můžete zapojit i vy.
Tento díl byl zajímavým proniknutím do oblasti, která se týká nás všech. A věřím, že třeba po dnešním díle se nad svým starým mobilem v šuplíku zamyslíte i vy. Tak příjemný poslech!
V článku zde najdete více o tom, co v podcastu můžete čekat, ale i souhrn informací, které Miloš zmiňuje.
—-
Pokud byste se rádi přihlásili do mého kurzu „Ekologickým investováním k pasivnímu příjmu“, můžete to udělat zde. Kurz zahájí svůj běh v polovině ledna 2023.
V rámci tohoto kurzu se zaměřuji nejenom na etické a ekologické aspekty financí, ale převážně na to, jak si budovat pravidelný dlouhodobý finanční příjem za pomoci investic do akciových trhů.
Ukazuji, jak zde hledat zajímavé ekologické firmy či jak investovat například do fondů zaměřených na obnovitelné zdroje, vodohospodářství anebo elektromobilitu. Prvním během tohoto kurzu prošlo přes 300 účastníků.
Jako poděkování za poslouchání tohoto podcastu též nabízím možnost využití 10% slevy na přihlášení do kurzu, stačí zadat v přihlášce do poznámky kód „ekomaniaci10“. Budu se moc těšit, jestli se tam potkáme!
Co se dozvíte z podcastu:
Od studia k elektroodpadu
- Jak se Miloš dostal k oblasti udržitelnosti a elektroodpadu?
Remobil
- Jak a proč vznikl projekt Remobil a co je jeho hlavním smyslem?
- Lze nějak vyčíslit, kolik mobilů schovaných v šuplících mají lidé v České republice?
- Proč je tak problematické, že si lidé nechávají staré a nepotřebné mobily u sebe doma místo toho, aby je odnesli například do sběrného dvora?
- Co vše díky odevzdání starého telefonu šetřím? Vodu, energii? Dá se nějak vyčíslit, jak moc materiálů a surovin takto šetřím?
- Kam putují staré mobily, které v Remobilu vysbírají? Jaká jsou různá možná využití?
- Jak velké je množství telefonů, které jdou opětovně využít?
- Jak je to z hlediska recyklací mobilů? Je možné většinu surovin, ze kterých je mobil vyroben, opětovně použít?
- Kde všude mobily v Remobilu sbírají?
- Jak je to z hlediska ochrany osobních dat, pokud věnuji svůj mobil? Jsem v bezpečí?
- Jak funguje charitativní stránka projektu Remobil? Na jaké projekty se přispívá a jakými částkami?
- Jaké ekologické návyky praktikuje Miloš sám u sebe?
Inspirační závěr
- Jaké má Miloš plány do budoucna?
- Kdo nebo co Miloše inspiruje?
- Jaké knihy Miloš doporučuje?
- Závěrečné poselství
Poznámky a zdroje z podcastu, které mohou přijít vhod
Fairphone
- Značka mobilu, která se zaměřuje na udržitelné mobily, které lze využívat dlouhodobě.
100 gramů pro přírodu
- Kampaň zaměřená na sběr starých mobilních telefonů se Simonou Babčákovou.
Oblíbená knížka, kterou Miloš doporučuje:
- Sapiens (Yuval Noah Harari)
Pokud by vás zajímalo více o projektu Remobil, můžete sledovat jeho webové stránky či Facebook.
Na závěr
Za sdílení podcastu se svými blízkými či svým okolím budu moc vděčná! Při jeho poslechu a sdílení na sociálních sítích mě můžete označit na Instagramu jako @zalepsizivot a na Facebooku Za lepší život. Nezapomeňte přidat hashtag #ekomaniaci a #zalepsizivot. Pokud by vás zajímala moje další tvorba, moje tipy z oblasti udržitelného života najdete na webu Za lepší život.
Pokud byste rádi začali žít udržitelný život počínaje svojí domácností, skvělým průvodcem vám v tom bude moje knížka Konec doby odpadové, která je skvělou biblí pro bezodpadový život. Provede vás všemi sférami, které ve svém životě řešíte. Podívat se na ukázky či si ji rovnou zakoupit můžete zde.
Pokud by vás zajímala více oblast ekologického a udržitelného investování, pořiďte si můj více než 200stránkový e-book zaměřující se na ekologické investování. V případě, že byste ocenili hlubší vzdělávání, přihlaste se do některého z mých online kurzů, ať už 4týdenního kurzu Ekologickým investováním k pasivnímu příjmu anebo 8týdennímu kurzu Šéfuj svým financím! Osobně doporučuji absolvování obou kurzů, protože se krásně doplňují a nabízím je dohromady za zvýhodněnou cenu.
Případně se též můžete přidat k mé FB skupině „Ekologické investování a finance – Za lepší život“, kde sdílím pravidelně tipy z této oblasti a kde vás moc ráda uvítám.
Zároveň budu moc ráda za zpětnou vazbu a když mi dáte do komentářů vědět, co vás na dnešním podcastu nejvíce zaujalo. 🙂