Dnešním hostem byla Monika Barešová, dlouholetá dobrovolnice v organizaci Trash Hero. V Trash Hero se zaměřují nejenom na pořádání pravidelných úklidů v přírodě, ale též na prevenci vzniku odpadů.
Hostem dnešního dílu podcastu byla Monika Barešová, která dlouhodobě působí jako dobrovolnice v organizaci Trash Hero. V organizaci má na starosti převážně správu sociálních médií, nicméně jak sama říká, v organizaci je schopná dotahovat to, co je zrovna potřeba, takže její práce je poměrně proměnlivá.
Organizace Trash Hero vznikla v Asii a postupně se dostala do celého světa. Známá je především díky svým pravidelným úklidům, které jednotlivé organizační buňky pořádají na mnoha různých místech. Kromě řešení odpadového problému se ale snaží dělat i osvětu a prevenci: dělají například tematické přednášky ve školách nebo se snaží zpřístupnit dostupnost točené vody do vlastních lahví skrz projekt Dolej si.
V dnešním díle jsme si povídaly nejenom o tom, jak se Monika dostala k dobrovolnictví, ale probraly jsme hlavně vše o samotné organizaci Trash Hero. Proč tato organizace vůbec vznikla, jak probíhají jejich úklidy a kdo všechno se může připojit. Taktéž jsme diskutovaly proč mají ve svých hodnotách, že jsou apolitičtí, či třeba jak je možné se k nim zapojit v současné pandemické době a dobrovolničit z pohodlí domova.
Ať už vás zajímá dobrovolničení konkrétně pro organizaci Trash Hero či jen byste si rádi občas zašli na nějaký hromadný úklid v přírodě, určitě si tento díl poslechněte. Hned vás bude o něco míň děsit jít na hromadnou akci, kde nikoho (zatím) neznáte.
V článku zde najdete více o tom, co v podcastu můžete čekat, ale i souhrn informací, které Monika zmiňuje.
POSLOUCHAT MŮŽETE POD NÁZVEM „EKOmaniaci“ na: Spotify, iTunes, Stitcher, Castbox, TuneIn, Google Podcast či na YouTube.
Co se dozvíte z podcastu:
Od lásky k ekologii
- Úvodní představení
- Jak se Monika dostala k dobrovolničení v Trash Hero a byla ekologie vždy její srdcové téma?
- Proč a jak organizace Trash Hero vůbec vznikla?
- Kde všude je organizaci možné najít a jak se jednotlivé pobočky od sebe liší?
- Jak probíhají úklidy, co je na ně potřeba a kdo všechno na ně může přijít?
- Proč po každém úklidu váží množství sesbíraného odpadu? Má to nějaký další smysl kromě dobrého pocitu?
- Jak probíhají jejich přednášky na školách a bez čeho nejsou ochotni přednášku udělat?
- Jak jejich činnosti ovlivnila pandemická doma?
- Jaké jsou možnosti online dobrovolnictví?
- Co je projekt Dolej si a jak vůbec funguje?
- Proč se organizace snaží být apolitická?
- Jsou lidé v organizaci za svou práci placeni a proč (ne)?
- Jak vypadá ekologie u Moniky doma a jak probíhá partnerské soužití s ekologickým nadšencem?
Inspirační závěr
- Jaké má Monika plány do budoucna?
- Kdo nebo co ji inspiruje?
- Poselství na závěr.
Poznámky a zdroje z podcastu, které mohou přijít vhod
Vše o organizaci Trash Hero najdete na jejích stránkách, Facebooku či Instagramu. Trash Hero Czech Republic má pod sebou spoustu lokálních poboček, které též můžete na sociálních sítích najít. Jako příklad lze zmínit Trash Hero Praha či Trash Hero Brno. Odnože ale najdete i ve spoustě dalších míst.
Co Monika dále zmiňuje v podcastu:
- Udržitelný Palacký: organizace zaměřující se na ekologii a udržitelnost, která vznikla při Univerzitě Palackého v Olomouci
- Hero Clan: organizace, které spojuje profesionály a neziskovky
- Projekt Dolej si: přehled míst, kde je v České republice možnost si zdarma dolít vodu do vlastní láhve (například v bistrech či kavárnách)
Kdo Moniku inspiruje
- Tomáš Hajzler
- Pavel Bareš (Monika doporučuje i jeho knížku Meta)
Co Monika nyní čte:
- Šantaram (Gregory David Roberts)
- Dobrý život (Tomáš Hajzler)
Pokud vás Moniky vyprávění zaujalo a rádi byste se dozvěděli více o celé organizaci Trash Hero, o jeho firmě víc, podívejte se na její webové stránky, Facebook či Instagram,
Na závěr
Za sdílení podcastu se svými blízkými či svým okolím budu moc vděčná! Při jeho poslechu a sdílení na sociálních sítích mě můžete označit na Instagramu jako @zalepsizivot a na Facebooku Za lepší život. Nezapomeňte přidat hashtag #ekomaniaci a #zalepsizivot. Pokud by vás zajímala moje další tvorba, moje tipy z oblasti bezodpadové domácnosti najdete na webu Za lepší život.
V případě, že jste v životě bez odpadu začátečníci či chcete proniknout více do hloubky, skvělým průvodcem vám v tom bude moje knížka Konec doby odpadové, která je skvělou biblí pro bezodpadový život. Provede vás všemi sférami, které ve svém životě řešíte. Podívat se na ukázky či si ji rovnou zakoupit můžete zde.
Další novinkou v mé tvorbě je e-book zaměřující se na ekologické investování. Investování mě vždycky zajímalo, ale měla jsem vždy dojem, že to znamená jen cpaní peněz do firem, které jdou naprosto v rozporu s mými názory. Později jsem zjistila, že i investování peněz se dá dělat lépe, a to bych ráda naučila nyní i vás. Více o mém e-booku můžete zjistit tady.
Předem děkuji! Zároveň budu moc ráda za zpětnou vazbu a když mi dáte do komentářů vědět, co vás na dnešním podcastu nejvíce zaujalo. 🙂
1 komentář