Dnešními hosty byli Dan Barták a Petra Kruntorádová, manželé a zakladatelé Pravého domácího časopisu.
Dnešní díl je trochu netradiční, a to proto, že jsem tentokrát měla hosty rovnou dva, a to Dana Bartáka a Petru Kruntorádovou, zakladatele Pravého domácího časopisu.
Zároveň tento díl byl i pro mě speciální, protože já sama pro Pravý domácí časopis už asi přes rok píši články a byla jsem ráda, že vlastně i skrz tento rozhovor jsem se s jeho zakladateli viděla v tváří tvář a jinak než jen po e-mailu.
V dnešním dílu jsme se bavili nejenom o tom, jak a proč časopis vůbec vznikl, na co se tematicky zaměřuje a jak se za celou dobu své existence vyvíjel, ale i o tom, jak se třeba stát redaktorem časopisu a kdo všechno se na tvorbě časopisu podílí.
Moc zajímavá debata byla o ekonomické stránce vydávání tištěné časopisu a jestli je to v současně stránce vůbec ekonomicky udržitelné. Tato debata se stočila i k povídání o reklamách a jestli na nich může být něco pozitivního.
Otázka, kterou jsem si nemohla odpustit, je, jak moc jsou Petra a Dan ve své společné domácnosti vlastně alternativní a co vše z ekologického hlediska u sebe praktikují.
Pro mě byl tohle moc příjemný rozhovor s inspirujícími lidmi, kteří prostřednictvím tištěného časopisu sdílí se světem skvělé myšlenky. Věřím, že si poslech užijete stejně tak jako já nahrávání. Tak příjemný poslech!
V článku zde najdete více o tom, co v podcastu můžete čekat, ale i souhrn informací, které Petra a Dan zmiňují.
POSLOUCHAT MŮŽETE POD NÁZVEM „EKOmaniaci“ na: Spotify, iTunes, Stitcher, Castbox, TuneIn, Google Podcast či na YouTube.
Sponzor dnešního dílu
Sponzorem dnešního dílu podcastu je kosmetická značka Foamie, v jejíž nabídce najdete jak tuhé šampony a kondicionéry, tak i syndety na obličej či tělo.
Foamie je 100 % veganská značka kosmetiky s certifikací PETA. Co se týká složení, nenajdete zde žádné silikony, barviva, sulfáty ani mikroplasty. Naopak v produktech najdete za studena lisované složky a díky optimalizované hodnotě pH jsou tyto produkty vhodné i pro citlivou pokožku.
Značka bude sympatická i fandům bezobalovosti. Zatímco tuhá sprchová péče Body Bar nahradí 1 plastovou láhev, šampony nahradí až 2 plastové láhve. A co je pro značku Foamie obzvláště typické? Určitě netradiční tvary, které jejich produkty mají.
Jako bonus jsou produkty od Foamie opatřené šňůrkou, takže si je můžete pověsit pohodlně ve sprše či kdekoliv v koupelně. Za mně mohou být produkty od Foamie nejenom na pohled velmi krásným a užitečným dárkem pro vaše blízké, ale taktéž stálým společníkem ve vaší koupelně bez chemie. Produkty značky Foamie naleznete v drogeriích DM a Rossman.
Co se dozvíte z podcastu:
Z médií k vlastnímu časopisu
- Jak se Dan a Petra dostali k založení vlastního časopisu? Jaká byla jejich předchozí kariérní cesta?
Pravý domácí časopis a vše o něm
- Co stálo za vznikem Pravého domácího časopisu a jaké byly jeho začátky?
- Jak vznikl název časopisu?
- Jak se časopis postupně vyvíjel a měnila se nějak jeho témata?
- Jak do časopisu vybírají jednotlivé redaktory?
- Jakým způsobem časopis vzniká?
- Je ekonomicky udržitelné v současné době vydávat tištěný časopis?
- Jak vypadá Petřin a Danův společný život? Jaké ekologické návyky praktikují sami u sebe?
Inspirační závěr
- Jaké mají Petra a Dan plány do budoucna?
- Kdo nebo co je inspiruje?
- Závěrečné poselství
Poznámky a zdroje z podcastu, které mohou přijít vhod
Kdo a co jsou v podcastu zmiňováni:
- Nataša Foltánová: zakladelka firmy Tierra Verde
- Nakladatelství Smart Press: doporučené nakladatelství zajímavých knížek
Knihy, které Petra a Dan doporučují:
- Bdělost (Anthony de Mello)
- Umění být zdráv (Jan Vojáček)
- Hvězdy na cestě (Karin Krajčo Babinská)
- Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady (Jaroslav Svoboda)
- Rytmus roku s Hankou Zemanovou (Hana Zemanová)
Pokud by vás zajímalo více o Pravém domácím časopisu či byste si rovnou chtěli objednat předplatné, sledujte jeho webové stránky, Instagram či Facebook.
Na závěr
Za sdílení podcastu se svými blízkými či svým okolím budu moc vděčná! Při jeho poslechu a sdílení na sociálních sítích mě můžete označit na Instagramu jako @zalepsizivot a na Facebooku Za lepší život. Nezapomeňte přidat hashtag #ekomaniaci a #zalepsizivot. Pokud by vás zajímala moje další tvorba, moje tipy z oblasti bezodpadové domácnosti najdete na webu Za lepší život.
V případě, že jste v životě bez odpadu začátečníci či chcete proniknout více do hloubky, skvělým průvodcem vám v tom bude moje knížka Konec doby odpadové, která je skvělou biblí pro bezodpadový život. Provede vás všemi sférami, které ve svém životě řešíte. Podívat se na ukázky či si ji rovnou zakoupit můžete zde.
Další novinkou v mé tvorbě je e-book zaměřující se na ekologické investování. Investování mě vždycky zajímalo, ale měla jsem vždy dojem, že to znamená jen cpaní peněz do firem, které jdou naprosto v rozporu s mými názory. Později jsem zjistila, že i investování peněz se dá dělat lépe, a to bych ráda naučila nyní i vás. Více o mém e-booku můžete zjistit tady.
Potřebujete v oblasti ekologického investování více individuální přístup? Pak neváhejte využít mé služby finančního poradce se zaměřením na ekologické investování. Dáme dohromady finanční plán přesně vám na míru, kde se zaměříme na dosahování cílů, po kterých toužíte, ať už jde o domeček se zahradou, chatu ve Skandinávii či klidný důchod, kdy si budete moci dovolit být filantropem. Ekologické investování zde používám jako nástroj, jak svých cílů dosáhnout. Více informací o této službě najdete zde.
Předem děkuji! Zároveň budu moc ráda za zpětnou vazbu a když mi dáte do komentářů vědět, co vás na dnešním podcastu nejvíce zaujalo.