Dalším hostem podcastu byl Viktor Třebický, spoluzakladatel neziskové organizace CI2, která se zaměřuje na udržitelný rozvoj, vzdělávání, publikační činnost a vědu a výzkum. Jeho velkými tématy je ekologická a uhlíková stopa.
Dnešním hostem byl Viktor Třebický, spoluzakladatel neziskové organizace CI2, která se zaměřuje na udržitelný rozvoj, vzdělávání, publikační činnost a vědu a výzkum. Jejich cílem je prosazovat udržitelný rozvoj ve spolupráci se soukromou sférou, veřejnou správou, ale i se vzdělávacími institucemi a veřejností.
Viktor se tématu ekologie věnuje již desítky let. Vystudoval ekologii a ochranu životního prostředí a ve své disertační práci počítal uhlíkovou stopu cestovního ruchu na Šumavě. Mezi jeho velká témata patří právě uhlíková a ekologická stopa, vliv jedince na životní prostředí a změna klimatu.
V dnešním díle jsme nejenom poměrně detailně probrali, jaké průmysly jsou z hlediska uhlíkové náročnosti problematické a jaké jsou zde možnosti zlepšení, ale i jakou roli v oblasti ekologie mohou hrát banky či například veřejné instituce.
V druhé části podcastu jsme se zaměřili spíše na individuální úroveň. Viktor zde popisoval několik oblastí, které mají na uhlíkovou a ekologickou stopu jednotlivce velký dopad a jaké změny je zde možné udělat. Probrali jsme i offsetové projekty nebo to, jak Viktor řeší ekologii sám u sebe.
Dnešní díl může být velkou inspirací nejenom pro ty, co pracují ve firmách a přemýšlí, jak dělat věci o něco lépe, ale i pro jedince, kteří jen chtějí změnit svoje návyky, ale neví, kde začít. Já sama po nahrávání tohoto dílu mám chuť zase pár věcí u sebe změnit.
V článku zde najdete více o tom, co v podcastu můžete čekat, ale i souhrn informací, které Viktor zmiňuje.
POSLOUCHAT MŮŽETE POD NÁZVEM „EKOmaniaci“ na: Spotify, iTunes, Stitcher, Castbox, TuneIn či Google Podcast.
Co se dozvíte z podcastu:
Nezisková organizace CI2 a udržitelnost ve firmách a veřejné správě
- Jak se Viktor dostal k tématu ekologie?
- Jak vznikla organizace CI2 a čím se zabývá?
- Jaké druhy firem se nejčastěji obracejí na organizaci?
- Které průmysly jsou z ekologického hlediska nejnáročnější?
- Jaké možnosti mají firmy, když se snaží snížit svoji uhlíkovou stopu?
- Vyplatí se firmám zelená energie?
- Jaký vliv mohou mít banky na uhlíkovou stopu ostatních firem?
- Jak mohou svoji uhlíkovou stopu snižovat vesnice či města?
Individuální ekologie
- Které změny mají největší dopad na individuální úrovni?
- Co jsou to offsetové projekty a jak je mohou využít jednotlivci?
- Co vše z ekologického hlediska praktikuje Viktor sám u sebe?
- Prožívá Viktor environmentální žal?
Inspirační závěr
- Jaké má Viktor plány do budoucna?
- Kdo nebo co ho inspiruje?
- Poselství na závěr.
Poznámky a zdroje z podcastu, které mohou přijít vhod
Vše o organizaci CI2, kterou Viktor Třebický spoluzaložil se svým kolegou Josefem Novákem, naleznete na jejich stránkách.
Jednou z firem, se kterou v rámci své organizace spolupracoval, je Vitana, které pomáhal se snížením její uhlíkové stopy. Výsledkem jejich spolupráce byly například pytlíkové polévky s označením „Výrobek šetrný k přírodě“, které mají nízkou uhlíkovou stopu.
Jak si vypočítat svoji uhlíkovou a ekologickou stopu?
- Ekologickou stopu si můžete vypočítat na webu Hra o zemi (zjistíte, kolik zemí by bylo potřeba, kdyby se každý choval jako vy)
- Uhlíkovou stopu si vypočítejte na webu Uhlíková stopa.
Změny na individuální úrovni (4 nejdůležitější oblasti)
- Bydlení: klíčové je přejít na energii z obnovitelných zdrojů (například Nano Energies)
- Doprava
- Strava
- Odpady, využívání věcí z druhé ruky
Organizace Automat
- Zajímá se o dopravní politiku Prahy ve prospěch pěší, veřejné a cyklistické dopravy.
Kde je možné nacházet offsetové programy (na kompenzaci letů a jiných cest)?
- Na webu Offsetujeme CO2
Co Viktor doporučuje poslouchat:
Oblíbené knížky
- Hledání ztraceného času (Marcel Proust)
- Erebus: Příběh jedné lodi (Michael Palin)
- Příběh o lásce a tmě (Amos Oz)
Pokud vás Viktorovo vyprávění zaujalo a rádi byste se dozvěděli o jeho organizaci víc, podívejte se na její webové stránky. Organizaci případně najdete též na Facebooku.
Na závěr
Za sdílení podcastu se svými blízkými či svým okolím budu moc vděčná! Při jeho poslechu a sdílení na sociálních sítích mě můžete označit na Instagramu jako @zalepsizivot a na Facebooku Za lepší život. Nezapomeňte přidat hashtag #ekomaniaci a #zalepsizivot. Pokud by vás zajímala moje další tvorba, moje tipy z oblasti bezodpadové domácnosti najdete na webu Za lepší život.
V případě, že jste v životě bez odpadu začátečníci či chcete proniknout více do hloubky, skvělým průvodcem vám v tom bude moje knížka Konec doby odpadové, která je skvělou biblí pro bezodpadový život. Provede vás všemi sférami, které ve svém životě řešíte. Podívat se na ukázky či si ji rovnou zakoupit můžete zde.
Další novinkou v mé tvorbě je e-book zaměřující se na ekologické investování. Investování mě vždycky zajímalo, ale měla jsem vždy dojem, že to znamená jen cpaní peněz do firem, které jdou naprosto v rozporu s mými názory. Později jsem zjistila, že i investování peněz se dá dělat lépe, a to bych ráda naučila nyní i vás. Více o mém e-booku můžete zjistit tady.
Předem děkuji! Zároveň budu moc ráda za zpětnou vazbu a když mi dáte do komentářů vědět, co vás na dnešním podcastu nejvíce zaujalo. 🙂
2 komentáře