Hostem dnešního dílu podcastu byla Zdeňka Voštová, terapeutka, mediátorka a lektorka. Znát ji můžete především především jako terapeutku zaměřující se na téma environmentálního žalu, které je v současné době čím dál tím aktuálnější.
Dnešním hostem byla Zdeňka Voštová, terapeutka, mediátorka a lektorka, kterou můžete znát především jako člověka, který v médiích zvyšuje povědomí o problému environmentálního žalu. Ve své profesi se zaměřuje nejenom na „klasické“ terapie, ale právě i na terapie, ve kterých řeší téma environmentálního žalu. Environmentální žal je v současné době velmi aktuálního a jedná se o pocity smutku a úzkosti z toho, jakým směrem stav životního prostředí směřuje.
Zdeňka byla zároveň jedním z řečníků na akci TEDx Národní, která se zaměřuje na problematiku změna klimatu.
V dnešním díle jsme probraly nejenom to, jak se Zdeňka dostala od studia práva k profesi terapeutky, ale především vše o environmentálním žalu. Jak se environmentální žal projevuje, co ho způsobuje, jak je možné se s ním vyrovnat či jestli nám v některých případech může přinést něco dobrého. Řešily jsme též i téma mentálního zdraví obecně, například pro koho jsou vhodné terapie či jak moc jsou finančně dostupné.
Ať už je pro vás téma environmentální žalu aktuální či vás jen zajímá téma mentálního zdraví, věřím, že tento díl bude pro vás moc zajímavý. Užijte si poslech!
V článku zde najdete více o tom, co v podcastu můžete čekat, ale i souhrn informací, které Zdeňka zmiňuje.
POSLOUCHAT MŮŽETE POD NÁZVEM „EKOmaniaci“ na: Spotify, iTunes, Stitcher, Castbox, TuneIn, Google Podcast či na YouTube.
Co se dozvíte z podcastu:
Od právničky k terapeutce environmentálního žalu
- Jak se Zdeňka dostala od studia práva k profesi terapeutky?
- Proč se Zdeňka začala zaměřovat na téma environmentálního žalu?
- Co je to environmentální žal a jaké jsou jeho příčiny?
- Jaké dopady může mít environmentální žal na lidi v běžném životě?
- Jak environmentální žal „léčit“?
- Proč se u někoho environmentální žal projevu velmi silně, zatímco někdo ho nepociťuje vůbec?
- Může být někdy environmentální žal pozitivní?
- Pro koho je vhodné chodit na terapie?
- Jsou terapie cenově dostupné, případně jsou hrazeny pojišťovnou?
Inspirační závěr
- Jaké má Zdeňka plány do budoucna?
- Kdo nebo co ji inspiruje?
- Poselství na závěr.
Poznámky a zdroje z podcastu, které mohou přijít vhod
Klimatická žaloba: iniciativa, která sdružuje občany ČR, kteří se chtějí spojit v podání žaloby na státní orgány ČR pro nečinnost v oblasti změny klimatu
Arne Næss: hlubinný filozof, kterého Zdeňka zmiňuje.
Česká psychologická aliance pro globální změny :vznikla za účelem sdružení a připojení českých psychologických organizací ke Globální psychologické alianci, kterou zaštiťuje Americká psychologická asociace (APA) a sdružuje více než 60 psychologických organizací z celého světa.
- Společnost nabízející čistě zelenou energii zákazníkům, kterou Zdeňka využívá ve své domácnosti.
- Pokud by vás zajímalo o této společnosti více, můžete si poslechnout podcast s Petrem Rokůskem, zakladatelem společnosti Nano Energies, případně s Lenkou Hořákovou, marketingovou managerkou v Nano Energies. Zatímco díl podcastu s Petrem Rokůskem je zaměřený více na vize a globální řešení, díl s Lenkou Hořákovou je zaměřený na zelenou energii z uživatelského hlediska.
Knížky, které Zdeňka doporučuje:
- Beton a hlína (Viktorie Hanišová)
- Nakladatelství Host: edice Klimax zaměřená na klimatickou změnu
- Aktivní naděje (Joanna Macy, Chris Johnstone)
Pokud by vás zajímalo více na téma environmentálního žalu a Zdenčiny činnosti, určitě sledujte její webové stránky, kde se případně můžete dozvědět více o její činnosti.
Na závěr
Za sdílení podcastu se svými blízkými či svým okolím budu moc vděčná! Při jeho poslechu a sdílení na sociálních sítích mě můžete označit na Instagramu jako @zalepsizivot a na Facebooku Za lepší život. Nezapomeňte přidat hashtag #ekomaniaci a #zalepsizivot. Pokud by vás zajímala moje další tvorba, moje tipy z oblasti bezodpadové domácnosti najdete na webu Za lepší život.
V případě, že jste v životě bez odpadu začátečníci či chcete proniknout více do hloubky, skvělým průvodcem vám v tom bude moje knížka Konec doby odpadové, která je skvělou biblí pro bezodpadový život. Provede vás všemi sférami, které ve svém životě řešíte. Podívat se na ukázky či si ji rovnou zakoupit můžete zde.
Další novinkou v mé tvorbě je e-book zaměřující se na ekologické investování. Investování mě vždycky zajímalo, ale měla jsem vždy dojem, že to znamená jen cpaní peněz do firem, které jdou naprosto v rozporu s mými názory. Později jsem zjistila, že i investování peněz se dá dělat lépe, a to bych ráda naučila nyní i vás. Více o mém e-booku můžete zjistit tady.
Předem děkuji! Zároveň budu moc ráda za zpětnou vazbu a když mi dáte do komentářů vědět, co vás na dnešním podcastu nejvíce zaujalo. 🙂