Hostem dnešního dílu podcastu byla Zuzana Benešová, vedoucí projektu Živá půda. V rámci něho se snaží zastavit znehodnocování půdy, která je nyní ve velmi špatném stavu.
Dnešním hostem byla Zuzana Benešová, vedoucí projektu Živá půda. Živá půda je projektem organizací Nadace Partnerství a Frank Bold, který se snaží skrz pomoc vlastníkům, zemědělcům i veřejnosti zastavit znehodnocování půdy.
Zatímco vlastníkům rádi, jak zlepšit kvalitu půdy a zhodnotit ji, zemědělcům pomáhá hospodařit lépe a udržitelněji. Veřejnost se do této oblasti může zapojit skrz monitoring eroze.
V dnešním díle jsme si povídaly nejenom o projektu Živá půda a čím přesně se v něm zabývají, ale hlavně o celé problematice hospodaření s půdou. Například jaký problém je s půdou v současnosti, jaký vliv mají na ni dlouhé lány řepky, které jsou pro Českou republiku tak typické či jak o půdu vůbec lépe pečovat.
Povídaly jsme si i o tom, jak je na tom v této oblasti česká legislativa či jestli jsou u nás nějaké příklady zemědělců, které si můžeme dát za vzor.
Ať už se přímo vy sami pohybujete v oblasti zemědělství či jen vás tato problematika zajímá a přemýšlíte, co vy sami můžete pro zlepšení stavu půdy udělat, tak tato epizoda bude přímo pro vás. Příjemný poslech!
V článku zde najdete více o tom, co v podcastu můžete čekat, ale i souhrn informací, které Zuzana zmiňuje.
Za stříhání tohoto dílu podcastu děkuji Pavle Zábojníkové, kterou najdete na Instagramu jako Auri The Celist.
POSLOUCHAT MŮŽETE POD NÁZVEM „EKOmaniaci“ na: Spotify, iTunes, Stitcher, Castbox, TuneIn, Google Podcast či na YouTube.
Co se dozvíte z podcastu:
Od politiky k udržitelnosti
- Jak se Zuzana dostala od žurnalistiky a práva k tématu ochrany přírody a půdy?
- Proč Zuzana opustila oblast politiky?
Půda: v čem je vůbec problém?
- Jaký je v současnosti s půdou problém a jak ke znehodnocování půdy dochází?
- Jak je na tom Česká republika v této oblasti ve srovnání s ostatními zeměmi?
- Jaký problém způsobují půdě žluté lány řepky, tak typické pro Českou republiku?
- Jak o půdu lépe pečovat, zhodnocovat ji a hospodařit na ni?
- Je možné se vůbec nyní k půdě chovat šetrněji, vzhledem k tomu, že potřebujeme nakrmit mnohem větší množství lidí než v minulosti?
- Jak je na tom v oblasti půdního hospodářství česká legislativa? Je nakloněna šetrnější péči?
Živá půda
- Na co přesně se zaměřuje iniciativa Živá půda?
- Co to znamenají termíny pacht a pachtovní smlouva, které se v rámci této iniciativy hojně využívají?
- Jak se do ochrany půdy může zapojit široká veřejnost?
Inspirační závěr
- Jaké má Zuzana plány do budoucna?
- Kdo nebo co ji inspiruje?
- Poselství na závěr.
Poznámky a zdroje z podcastu, které mohou přijít vhod
Monitoring erozí
- Veřejnost se do ochrany půdy může zapojit skrz monitoring erozí. Více o této možnosti i formulář pro nahlášení erozí najdete zde.
Příklady českých zemědělců, kteří mohou sloužit jako vzor pro šetrné hospodaření s půdou
- Příběhy jednotlivých zemědělců naleznete zde.
Užitečné informace pro vlastníky půdy
- Více o pojmech pacht a pachtýřská smlouva a též mnoho užitečných informací pro vlastníky půdy naleznete zde.
Knihu, kterou Zuzana doporučuje:
- Kde zpívají raci (Delia Owens)
Pokud by vás zajímalo více o projektu Živá půda, sledujte jeho webové stránky, Facebook či Instagram.
Na závěr
Za sdílení podcastu se svými blízkými či svým okolím budu moc vděčná! Při jeho poslechu a sdílení na sociálních sítích mě můžete označit na Instagramu jako @zalepsizivot a na Facebooku Za lepší život. Nezapomeňte přidat hashtag #ekomaniaci a #zalepsizivot. Pokud by vás zajímala moje další tvorba, moje tipy z oblasti bezodpadové domácnosti najdete na webu Za lepší život.
V případě, že jste v životě bez odpadu začátečníci či chcete proniknout více do hloubky, skvělým průvodcem vám v tom bude moje knížka Konec doby odpadové, která je skvělou biblí pro bezodpadový život. Provede vás všemi sférami, které ve svém životě řešíte. Podívat se na ukázky či si ji rovnou zakoupit můžete zde.
Další novinkou v mé tvorbě je e-book zaměřující se na ekologické investování. Investování mě vždycky zajímalo, ale měla jsem vždy dojem, že to znamená jen cpaní peněz do firem, které jdou naprosto v rozporu s mými názory. Později jsem zjistila, že i investování peněz se dá dělat lépe, a to bych ráda naučila nyní i vás. Více o mém e-booku můžete zjistit tady.
Potřebujete v oblasti ekologického investování více individuální přístup? Pak neváhejte využít mé služby finančního poradce se zaměřením na ekologické investování. Dáme dohromady finanční plán přesně vám na míru, kde se zaměříme na dosahování cílů, po kterých toužíte, ať už jde o domeček se zahradou, chatu ve Skandinávii či klidný důchod, kdy si budete moci dovolit být filantropem. Ekologické investování zde používám jako nástroj, jak svých cílů dosáhnout. Více informací o této službě najdete zde.
Předem děkuji! Zároveň budu moc ráda za zpětnou vazbu a když mi dáte do komentářů vědět, co vás na dnešním podcastu nejvíce zaujalo. 🙂