Hostem dnešního dílu podcastu byla Kateřina Štiblická, expertka na problémové chování koček a zakladatelka projektu Kočičí polepšovna. O tom, jaký mají kočky vliv na přírodu a co s tím se dozvíte právě z dnešního podcastu.
Hostem dnešního dílu podcastu byla Kateřina Štiblická, expertka na problémové chování koček a zakladatelka projektu Kočičí polepšovna. Problematika chování koček bylo pro Kačku dlouhodobě srdcové téma, až se ho nakonec rozhodla i oficiálně vystudovat, a to na univerzitě ve Velké Británii. Díky tomu si poměrně rozšířila jak svoji praxi, tak i teoretické vzdělání a ještě jako bonus získala spoustu znalostí od svých kolegů z celého světa.
Ačkoliv si možná mnozí řeknou, že kočky vlastně nejsou téma související s ekologií, opak je pravdou. Kočky díky svému přirozenému chování jsou poměrně velkým zásahem do přírody, protože nejenom že loví ostatní živočichy (jako třeba ptáky), ale taktéž je jich tak velké množství, že jejich přítomnost v přírodě není úplně nezanedbatelná. A proto je to tak zajímavé téma: je to téma, o kterém se nemluví, ale přitom je důležité.
V dnešním díle jsme si povídaly nejenom o tom, jak se Kačka k práci s kočkami dostala a co vše obnášelo její studium ve Velké Británii, ale probraly jsme třeba i jak se její práce liší od práce veterináře či s čím vším je schopná pomoci.
Druhá část podcastu byla zaměřena právě na ekologicky a eticky laděné otázky. Jaký vliv má kočka na přírodu a biodiverzitu a jak tento vliv omezit? Je vhodným řešením nechávat kočku zavřenou v bytě či je to pro ní úplně nepřirozené? A co taková kastrace koček, není to příliš velká zásah do života kočky? Kromě těchto otázek jsme probraly i stravování kočky a to, jestli může být veganská strava pro kočky vhodná či je to zcela proti kočičí přirozenosti.
Ať už jste jen fandové do koček či vás jen zajímá vliv domácích mazlíčků na přírodu, tenhle díl bude přesně pro vás. Věřím, že tu najdete spoustu nových a zajímavých úhlů pohledů na kočičí problematiku.
V článku zde najdete více o tom, co v podcastu můžete čekat, ale i souhrn informací, které Kačka zmiňuje.
POSLOUCHAT MŮŽETE POD NÁZVEM „EKOmaniaci“ na: Spotify, iTunes, Stitcher, Castbox, TuneIn, Google Podcast či na YouTube.
Co se dozvíte z podcastu:
Od lásky ke kočkám k expertce na kočky
- Jak se Kačka dostala od studia na VŠCHT ke studiu Klinického chování zvířat ve Velké Británii?
- V čem se liší Kačky práce oproti práci veterinářům?
- S čím vším je schopná pomoci a jak probíhá spolupráce s ní?
- Naráží ve své práci Kačka na nějaké stereotypy, ať už které se týkají koček či její práce?
Soužití koček s lidmi, kočky jako takové a jejich vliv na přírodu
- Jaké byly nejvýznamnější milníky v historii soužití koček a lidí?
- Jaký vliv mají kočky na přírodu, například svým lovem? Dá se jejich vliv nějak omezit?
- Proč je důležité pro ekology spolupracovat s kočkaři?
- Je pro kočky vhodné žít v bytě? V čem je to pro ně dobré a případně jak pro kočku udělat v bytě vhodné prostředí?
- Zasahuje kastrace do přirozeného cyklu koček?
- Lze kočky stravovat vegansky? Proč ano/ne?
Inspirační závěr
- Jaké má Kačka plány do budoucna?
- Kdo nebo co ji inspiruje?
- Poselství na závěr.
Poznámky a zdroje z podcastu, které mohou přijít vhod
Vše o Kačce a její práci naleznete na jejích stránkách či Facebooku.
Co Kačka dále zmiňuje v podcastu:
Univerzita, kde Kačka studovala obor Klinické chování zvířat
Kočičí brindáček (díky kterému lze vystrašit ostatní zvířata a kočka je tak neuloví)
- Cat bib
- Birds be safe
Barf
- Způsob krmení kočky
- Jedná se o přirozenou syrovou masitou stravu
Kdo Kačku inspiruje
Co Kačka nyní čte:
- Kapitoly o právech zvířat: „My a oni“ z pohledu filozofie, etiky, biologie a práva (Hana Müllerová)
- Jak člověk stvořil bohy
- Bridget Jones
- Sex ve městě
Pokud vás Kaččino vyprávění zaujalo a rádi byste se dozvěděli více o kočkách a jejich chování, podívejte se na její webové stránky či Facebook.
Na závěr
Za sdílení podcastu se svými blízkými či svým okolím budu moc vděčná! Při jeho poslechu a sdílení na sociálních sítích mě můžete označit na Instagramu jako @zalepsizivot a na Facebooku Za lepší život. Nezapomeňte přidat hashtag #ekomaniaci a #zalepsizivot. Pokud by vás zajímala moje další tvorba, moje tipy z oblasti bezodpadové domácnosti najdete na webu Za lepší život.
V případě, že jste v životě bez odpadu začátečníci či chcete proniknout více do hloubky, skvělým průvodcem vám v tom bude moje knížka Konec doby odpadové, která je skvělou biblí pro bezodpadový život. Provede vás všemi sférami, které ve svém životě řešíte. Podívat se na ukázky či si ji rovnou zakoupit můžete zde.
Další novinkou v mé tvorbě je e-book zaměřující se na ekologické investování. Investování mě vždycky zajímalo, ale měla jsem vždy dojem, že to znamená jen cpaní peněz do firem, které jdou naprosto v rozporu s mými názory. Později jsem zjistila, že i investování peněz se dá dělat lépe, a to bych ráda naučila nyní i vás. Více o mém e-booku můžete zjistit tady.
Předem děkuji! Zároveň budu moc ráda za zpětnou vazbu a když mi dáte do komentářů vědět, co vás na dnešním podcastu nejvíce zaujalo. 🙂