Hostem dnešního podcastu je Soňa Houžvová, roz. Valčíková, kompostovací expertka z organizace Kokoza, která se dlouhodobě zabývá propagováním témat kompostování a pěstování ve městě.
Soňa Houžvová, rozená Valčíková, je kompostovací expertka, která působí v pražské organizaci Kokoza. Kokoza je známá převážně díky propagaci témat kompostování a pěstování ve městě. Věnují se spoustě různých činností a to, vzdělávacím akcím, pořádají workshopy nebo třeba staví komunitní a městské zahrady.
V dnešním podcastu jsme probíraly nejenom proč má smysl kompostovat, ale i jak můžete kompostovat třeba v bytě, na zahradě či ve stravovacích zařízeních. Kromě toho jsme probraly i fungování samotné organizace Kokoza a co vše nabízí. Pokud si myslíte, že se v kompostování vyznáte, i tak si tento podcast poslechněte. Hádám, že se tu stejně dozvíte spoustu nových informací o kompostování, které ještě neznáte.
POSLOUCHAT MŮŽETE POD NÁZVEM „EKOmaniaci“ na: Spotify, iTunes, Stitcher, Castbox či TuneIn.
Co se dozvíte z podcastu
- Co Soňa v Kokoze dělá.
- Proč má smysl kompostovat.
- Proč je problém, když bioodpad končí na skládkách či ve spalovnách.
- Co vše lze kompostovat.
- Kam vyhazovat živočišné materiály.
- Jak lze kompostovat na zahradě.
- Kde se vzdělávat v tématu kompostování.
- Jak kompostovat ve městě.
- Jak se zbavit mušek a octomilek ve vermikompostéru.
- Jak se dá dál využít materiál z vermikompostéru.
- Kde je možné najít komunitní zahrady.
- Jakým způsobem kompostovat ve stravovacích zařízeních.
- Kde končí odpad z biopopelnic.
Organizace Kokoza
- Proč vznikla Kokoza.
- Co vše v Kokoze dělají.
- Jak spolupracují s firmami.
Inspirační závěr
- Jaké mají v organizaci plány do budoucna.
- Kdo Soňu inspiruje.
- Co nyní Soňa čte.
Problémy s bioodpadem na skládce či ve spalovnách
- Bioodpad na skládce může způsobovat propadání skládky, uvolňují se skleníkové plyny a nebezpečné tekutiny, které mohou prosakovat ze skládky. Ve spalovně bioodpad špatně hoří, protože je hodně vlhký.
Co lze dávat do domácího kompostu a jak na to
- Na kompost lze dávat cokoliv rostlinného původu. Nepatří tam masné a mléčné výrobky, protože tam mohou vznikat různé patogeny.
- U kompostu na zahradě je důležité míchat hnědé se zeleným. Kromě mokrých odřezků tam dávat i suché organické zbytky.
- Je potřeba dodržovat správnou skladbu kompostu: míchání zeleného s hnědým. Vlhké věcí jako slupky od ovoce (dusíkaté materiály) + hnědá složka (uhlíkaté materiály), např.: větvičky, seno, piliny, hobliny. Tyto materiály se doporučuje míchat.
- Pokud je kompost příliš suchý, tak je dobré ho prolít vodou. Důležité je i provzdušňování: jednou až dvakrát za rok kompost přeházet a proházet vidlemi. Důležitá je i správná teplota, například po přeházení kompostu je možné přidat čerstvě posečenou trávu, která s tím napomůže.
Co Soňa doporučuje na čtení o kompostování
- Kompostování a péče o půdu (Miroslav Kalina)
Kompostování v bytě
- Komunitní kompostéry: často jsou umístěny na komunitních zahradách
- Vermikompostování: kompostování pomocí žížal: Kokoza společně s českou firmou Plastia vyvinula vermikompostér Urbalife.
- Na workshopech Kokozy je též možné si vyrobit vlastní vermikompostér
- Proti muškám a octomilkám používat piliny, hobliny či natrhaný karton, které vysušují přebytečnou vlhkost.
Mapko.cz (mapa, kterou Kokoza tvoří)
- Komunitní zahrady
- Mapa na žížaly
- Myšlenka vznikla kolem roku 2010, zakladatelky Lucie Matoušková Lankašová a Kristina Regalová
- Fungují na principech svobodné firmy a tyrkysové organizace = kniha Budoucnost organizací (Frederic Laloux)
- Součástí projektu Slušná firma Tomáše Hajzlera
Kdo Soňu inspiruje
Co Soňa čte
- Komiksová kniha: Článek II. (Jiří Šimáček)
U organizace Kokoza stojí za sledování jejich web, Facebook i Instagram, kde pravidelně informují o svých akcích či tipech na kompostování a pěstování.
Na závěr
Za sdílení podcastu se svými blízkými či svým okolím budu moc vděčná! Při jeho poslechu a sdílení na sociálních sítích mě můžete označit na Instagramu jako @zalepsizivot a na Facebooku Za lepší život. Nezapomeňte přidat hashtag #ekomaniaci a #zalepsizivot. Pokud by vás zajímala moje další tvorba, moje tipy z oblasti bezodpadové domácnosti najdete na webu Za lepší život.
V případě, že jste v životě bez odpadu začátečníci či chcete proniknout více do hloubky, skvělým průvodcem vám v tom bude moje knížka Konec doby odpadové, která je skvělou biblí pro bezodpadový život. Provede vás všemi sférami, které ve svém životě řešíte. Podívat se na ukázky či si ji rovnou zakoupit můžete zde.
Další novinkou v mé tvorbě je e-book zaměřující se na ekologické investování. Investování mě vždycky zajímalo, ale měla jsem vždy dojem, že to znamená jen cpaní peněz do firem, které jdou naprosto v rozporu s mými názory. Později jsem zjistila, že i investování peněz se dá dělat lépe, a to bych ráda naučila nyní i vás. Více o mém e-booku můžete zjistit tady.
Zároveň budu moc ráda za zpětnou vazbu a když mi dáte do komentářů vědět, co vás na dnešním podcastu nejvíce zaujalo. 🙂
3 komentáře